از چه زمانی کودک را به مهد کودک بگذاریم-بایدها و نبایدها

مردان در مقابل زنان: آیا جنسیت در ترک اعتیاد تاثیرگذار است؟
بهمن ۵, ۱۳۹۵
آیا تا به حال فرزندتان را تنبیه کرده اید؟
بهمن ۶, ۱۳۹۵

کودک از سی ماهگی (دوسال و نیم) بهتر است که وارد محیط آموزشی شود. کودک باید با احساس خوب وارد محیط آموزشی شود لذا اگر ورود به مهدکودک دیرتر شود مهم نیست بلکه احساس خوب کودک ارجحیت دارد. در دنیای امروز بر خلاف گذشته، رشد و تکامل کودک تنها با کنار مادر و پدربودن اتفاق نمی افتد. کودکان باید در محیط آموزشی و نه فقط کنار پدر و مادر، چگونگی زندگی را بیاموزند.

-قبل از ورود به مهد کودک اضطراب جدایی نداشته باشد. برای این منظور می توانید با کودکتان قایم موشک بازی کنید و بعد از هجده ماهگی گاهی او را نزد پدربزرگ و مادربزرگ بگذارید.

-کودک باید رشد روانی و اجتماعی لازم را داشته باشد.

-توانایی بیان گرسنگی، تشنگی، خواب آلودگی ودستشویی رفتن را داشته باشد.

-با توجه به اینکه مربیان،تعداد بچه ها، بازی ها و محیط مهد تاثیر زیادی برحال فرزند شما دارد، باید مطمئن باشید که فرزند شما آماده مهد رفتن است و مسئولین مهد اجازه می دهند اوایل در کنار فرزندتان حضور داشته باشید.

-ممکن است فرزندی که روز اول با اشتیاق به مهدکودک رفته است روز بعد به شما بچسبد و گریه کند و از رفتن امتناع کند. دو سه روزی صحبتی از مهد نکنید. سپس شب قبل با او صحبت  کنید و بگویید فردا به مهد میرویم.با او بروید و کنارش بمانید و اگر گریه کرد توجهی نکنید فقط باید مطمئن شود تا زمانی که حال خوبی پیدا کند در کنارش می مانید.

-با کودک خود آرام و با عطوفت در مورد مهد کودک و کارهایی که در مهد کودک انجام خواهند داد صحبت کنید.

-ممکن است مسئولان آموزشی به شما بگویند زمانی که گریه می کند او را رها کن  و برو. ممکن اسن این روش جواب بدهد اما  گاهی آسیب وارده آن چنان شدید است که خواهش می کنیم امتحانش نکنید.

-گاهی گریه بچه های دیگر ممکن است فرزند شما را وحشتزده کند و همچنین باعث ترس در او شود در این زمان بهتر است چند روزی فرزند خود را به مهد نبرید.

-مطمئن شوید آرامش کودک واقعی است، در برخی از کودکان میتواند خشم درونی و یا افسردگی باشد.

-کودکان خود را به مهدهایی که صرفاً جنبه نگهداری دارند نسپارید، یکی از اهداف اصلی فرستادن کودکان به مهد کودک ارتباط با دیگران، تحریک حواس و دریافت آموزش های متناسب با سنشان است.

-فاصله سنی کودکان در مهد بیشتر از دو سال نباشد و مسئله جنسیت اصلا اهمیت ندارد.

-اسباب بازی ها در مهد شبیه به هم و به اندازه کودکان باشد.

-بهتر است مهدکودک کمی شبیه منزلتان باشد و خانه و مهد خیلی با هم در تضاد نباشند.

-کودک بین ۴ تا ۶ سالگی بین ۵ تا ۷ ساعت میتواند در کودکستان بماند.

-به کودکان باید بازی کردن با همسالان را یاد داد. کودکی که تا سه سالگی با بزرگسالان بازی کرده و بزرگسالان در خدمتش بوده اند معمولاً اگر آموزش درست ندیده باشه دچار خشم از بچه ها میشود و ممکن است برخورد فیزیکی با آنها داشته باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *