از کودک آزاری و زمینه های بوجود آورنده ی آن چه می دانید؟

یک راه تضمینی برای شاد شدن
بهمن ۱۱, ۱۳۹۵
آیا انگشت مکیدن در کودکان طبیعی است؟
بهمن ۱۳, ۱۳۹۵

اگر شما هم از آن دسته والدینی هستید که تصورشان بر این است که کودک آزاری یعنی کتک زدن کودک، پیشنهاد می کنیم متن کوتاه زیر را مطالعه کنید و در پایان از زمینه هایی که موجب ایجاد آن می شود، آگاه گردید.

کودک آزاری ممکن است درنتیجه ی آسیب جسمی، عاطفی، یا جنسی باشد. با این حال گاه صحبت از نوعی خود آزاری می شود که برای بسیاری، تعجب آور است که آن را غفلت می نامیم و موجب آسیب به کودک می شود; در برخی از مراقبان کودک که از الکلیسم یا سوء مصرف مواد رنج می برند و عصبانی هستند نسبت به کسانی که اینگونه نیستند احتمال بیشتری وجود دارد که این امر اتفاق افتد. پیامد کودک آزاری هم می تواند آسیب های کوتاه مدت و هم بلند مدت و حتی مرگ در باشد. بسیاری از کودکان خود از اینکه قربانی کودک آزاری هستند آگاه نیستند.

کودک آزاری امری شایع است و ممکن است در هر گروه فرهنگی، نژادی و با هر درامدی اتفاق افتد. آزار ممکن است موجب آسیب جدی به کودک و حتی مرگ او گردد.

آزار جسمی شامل آسیب عمدی به کودک، مثلا: سوزاندن، زدن، یا شکستن استخوان های او است. آزار کلامی شامل آسیب به کودک شامل تحقیر آنها، یا تهدید جسمی و جنسی آنها می باشد.

مطالعات نشان داده اند که از هر ۴ دختر ۱ نفر و از هر ۸ پسر ۱ نفر مورد آزار جنسی قبل از ۱۸ سالگی قرار می گیرند و تقریبا هر سال از هر ۲۰ کودک ۱ کودک مورد آزار جسمی قرار میگیرد. آزار جنسی یعنی کودکی کوچک را که هیچ درکی از رابطه جنسی ندارد عمدا در معرض رابطه ی جنسی قرار دهند. بدین معنی که کودک توسط فردی دیگر مجبور به رابطه جنسی شود. این رفتار شامل اعمالی مانند لمس نامناسب سینه ها یا آلت تناسلی کودک است یا اینکه مثلا کسی آلت تناسلی خود را به کودک نشان دهد، نوازش کردن، تماس دهانی- آلتی، رابطه مقعدی یا تناسلی، عورت نمایی، تماشاگری جنسی یا نشان دادن تصاویر و نوشته های رکیک جنسی نمونه های دیگری از آزار جنسی کودک است. غفلت از کودک زمانی اتفاق می افتد که فرد آنچه برای زندگی یک کودک واجب و ضروری است را فراهم نمی کند. حال ممکن است این کار را عمدا یا بخاطر بی توجهی به رفاه کودک انجام دهد. این امر ممکن است غفلت جسمی مانند محرومیت غذا، لباس یا سرپناه یا سایر ملزومات زندگی برای کودک باشد. غفلت عاطفی مانند محروم کردن کودک از عشق، آسایش و راحتی یا عاطفه باشد. غفلت پزشکی وقتی اتفاق می افتد که کودک از مراقبت های پزشکی منع شوند.

برخی از عوامل زمینه ساز: ترکیبی از عوامل فردی، رابطه ای و عوامل اجتماعی در آزار کودک دخیل اند.

*ناتوانی یا عقب ماندگی ذهنی: در کودکان که ممکن است موجب افزایش سنگینی بار والدین شود و درنتیجه ممکن است انواع کودک آزاری جسمی، عاطفی یا غفلت در مورد کودک اتفاق افتد. از طرفی این کودکان به علت ناتوانی یا تاخیر در بیان و عواطف بیشتر در معرض کودک آزاری جنسی قرار دارند.

فقدان درک والدین از نیازهای رشدی کودک: برخی از والدین ممکن است نسبت به نیاز کودکان آگاه نباشند یا آموزش ندیده باشند و حتی تصور اینکه در حال آزار کودک هستند را هم نکنند.

تاریخچه  آزار خانگی در والدین: بسیاری از اوقات والدینی که کودک آزاری انجام می دهند خود نیز از قربانیان کودک آزاری در خانواده بوده اند.

فقر یا سایر مشکلات اجتماعی اقتصادی مانند بیکاری: برای مثال نیازهای پزشکی یا نیاز تغذیه ای کودکی در خانواده ای فقیر را در نظر گیرید.

آشفتگی خانوادگی، از هم پاشیدگی و خشونت:  مسلم است که در خانواده هایی که خشونت و آشفتگی مشاهده می گردد امکان کودک آزاری جسمی و عاطفی، غفلت و … بیشتر است.

فقدان پیوستگی و صمیمیت در خانواده

سوء مصرف مواد در خانواده: در چنین خانواده هایی امکان پرخاشگری، فقر و عدم توجه به نیازهای کودک بیشتر است و درنتیجه زمینه بیشتری برای کودک آزاری فراهم است.

والدین جوان، مجرد یا ناتنی: والدین جوان به علت ناآگاهی، والدین مجرد به علت فشارهای عاطفی و اقتصادی و والدین ناتنی بیشتر امکان انجام کودک آزاری را دارند.

روابط ضعیف میان والد و کودک و تعاملات منفی

آن دسته از افکار والدین که حامی بدرفتاری با کودک است: متاسفانه بسیاری از اوقات والدین تصور می کنند بسیاری از رفتارهای نامناسب مثلا کتک زدن کودک یا بی توجهی به نیازهای او موجب تربیت بهتر کودک می گردد.

فشار و استرس والدین، مانند افسردگی یا سایر شرایط سلامتی ذهنی

خشونت اجتماعی: مسلم است جامعه ای که کودک در آن زندگی می کند زمینه بیشتری برای کودک آزاری ایجاد می کند. از کودک آزاری جنسی گرفته تا کودک آزاری عاطفی و جسمی. از محیط خانواده گرفته تا محیط مدرسه و خیابان ها و… .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *