حمله وحشتزدگی یا پانیک (panic) چیست؟

چگونه کودکان را در یادگیری فعال کنیم؟
بهمن ۶, ۱۳۹۵
آرمیدگی یا ریلکسیشن: راه مقابله با استرس
بهمن ۶, ۱۳۹۵

حمله پانیک یا حمله وحشت عبارت است از یک دوره ناگهانی ترس شدید که ممکن است با علائم جسمی مثل حمله قلبی یا احساس خفگی همراه باشد. به همراه حمله وحشت، فرد احساس می‌کند که اتفاق ناگواری در حال رخ دادن است و باید از موقعیتی که در آن است، فرار کند. تقریباً از هر ۷ نفر یک نفر حداقل یک بار حمله وحشت را در زندگی خود تجربه می‌کند.

فرد مبتلا به اختلال پانیک ممکن است علائمی شبیه زیر در طول حمله تجربه کند:

  • احساس فشار یا درد قفسه سینه
  • تپش قلب شدید
  • احساس تنگی نفس یا مشکل نفس کشیدن
  • تعریق بیش از اندازه، مخصوصاً در نواحی صورت و دست‌ها
  • لرزش بخش‌هایی از بدن
  • سرد شدن یا گرفتگی عضلات بدن

اختلال پانیک معمولاً در اواخر نوجوانی و اوایل بزرگسالی ظاهر می‌شود. فرد مبتلا به این اختلال ممکن است از مکان‌هایی که احتمال وقوع حمله در آنجا وجود دارد، اجتناب کند، در صورتی که این حالت درمان نشود، به اختلال اضطرابی جدی‌تری به نام آگورافوبیا تبدیل می‌شود، اگر آکورافوبیا به حدی جدی شود ممکن است فرد را خانه‌نشین کند و از فعالیت‌های روزمره بازدارد.
اختلال پانیک در صورت درمان نشدن، ممکن است با افکار آسیب رساندن به خود یا خودکشی همراه باشد؛ به ویژه اگر این اختلال با دوره‌ای از افسردگی همراه باشد. افراد مبتلا به این اختلال ضمن مراجعه به متخصص و آگاه کردن او از تمامی علائم و نشانه‌ها حتی نشانه‌های جسمی می‌توانند از دو درمان روانشناختی و دارو درمانی استفاده کنند. باید توجه کرد که متخصص با توجه به شرایط بیمار طرح درمانی برای او تدوین می‌کند که ممکن است برای افراد مبتلا دیگر مفید نباشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *