آرمیدگی یا ریلکسیشن: راه مقابله با استرس

حمله وحشتزدگی یا پانیک (panic) چیست؟
بهمن ۶, ۱۳۹۵
زبان بدن
بهمن ۶, ۱۳۹۵

برای بسیاری از ما آرمیدگی به این معنا است که جلوی تلویزیون، روی یک مبل راحتی لم دهیم و استراحت کنیم. اما انجام این کار فقط اندکی از استرس را کاهش خواهد داد. برای کاهش استرس به شیوه ای موثر، لازم است که پاسخ طبیعی آرام سازی بدن را فعال نماییم. این کار را می توانید با روش های مختلف آرم سازی نظیر تنفس عمیق، مدیتیشن، ورزش های منظم و یوگا انجام دهید. اگر این تمرین ها را در برنامه روزانه خود بگنجانید، می توانید میزان استرس خود را کاهش دهید و انرژی و خلق و روحیه تان را بالا ببرید.
پاسخ آرام سازی: سیستم عصبی خود را به حالت تعادل بازگردانید.

فواید تکنیک های آرمیدگی:
تمرین های آرمیدگی علایم استرس را به روش های زیر کاهش می دهد:
-کاهش ضربان قلب
-پایین آوردن فشار خون
-کاهش سرعت تنفس
-افزایش جریان خون به ماهیچه های اصلی
-کاهش تنش ماهیچه ای و درد مزمن
-کاهش خشم و نا امیدی
-افزایش اعتماد به نفس برای مدیریت مشکلات
برای رسیدن به بیشترین فواید، تکنیک های آرمیدگی را با سایر روش های مثبت مانند ورزش، خواب کافی، تغذیه سالم، ارتباط با خانواده و دوستان حمایت کننده استفاده نمایید.

قبل از انجام تمرین آرام سازی به نکات زیر توجه کنید:
-محلی ساکت که از رفت و آمد به دور باشد را انتخاب کنید. بهتر است که اتاق نیمه تاریک باشد. سعی کنید جای دنجی را انتخاب کنید و اگر در اتاق خواب باشد بهتر است و از قبل به خانواده بگویید موقع تمرین مزاحم شما نشوند.
-آرامش روحی داشته باشید و بدون دلهره به تمرینات بپردازید ( از درگیری و نگرانی که باعث دفع تمرکز در شما می شود دوری کنید).
-یک مبل یا صندلی راحت برای نشستن انتخاب کنید. زاویه بدن شما نود درجه نباشد، بهترین زاویه برای این کار ۱۶۰ می باشد و می توانید به صورت خوابیده این تمرین را انجام دهید زیرا نتیجه آن موثرتر است، ولی ممکن است که شما هم به خواب فرو روید و برای اجتناب از این اتفاق، در صورت دراز کش زیرتان خیلی نرم نباشد و چیزی روی خویش نکشید (منظور پتو است ولی ملحفه ای سبک مانعی ندارد البته بهتر است چیزی روی خود نکشید ).
-قبل از شروع تمرین دوش بگیرید. سعی کنید موقع آبکشیدن خود، کمی از آب سرد تر استفاده کنید تا ذهنتان بدن را خوب شناسایی کند زیرا این روش مغز را آماده می کند و یکی از راه های ایجاد تمرکز است، البته نه اینکه یک ساعت یا حتی پنج دقیقه، فقط یک یا دو دقیقه بیشتر نه.
-برای انجام تمرین آرام سازی، اشتیاق داشته باشید. وقتی اشتیاق داشته باشید و با روحیه جلو بروید همه سدها از راه شما برداشته می شود و زودتر به موفقیت می رسید.
-به روشی که برای تمرین انتخاب کرده اید، اعتقاد داشته باشید. تمرین کنید و نا امید نشوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *