شریک جنسی کمالگرا و اختلال در عملکرد جنسی

زبان بدن
بهمن ۶, ۱۳۹۵
فرزندم در مورد آلت تناسلی سوال می پرسد. چگونه پاسخ دهم؟
بهمن ۹, ۱۳۹۵

مطالعه ای جدید در انگلستان نشان می دهد که زنانی که حس می کنند شریک جنسی اشان در حال القاء یا اعمال استانداردهای کمال گرایانه بر آنها است ممکن است از اختلال در روابط جنسی رنج ببرند. روانشناسان دانشگاه کنت معتقدند که مطالعه ی آنها نخستین تحقیقی است که به بررسی این موضوع می پردازد که چگونه انواع متفاوت کمالگرایی روابط جنسی، بر زنان تاثیر می گذارد. یافته های این تحقیق که در مجله ی آرشیو رفتارهای جنسی منتشر شده است نشان می دهد که شریک جنسی ای که کمالگرایی را در این نوع روابط تجویز می کند، در طرف دیگر رابطه، یعنی شریک جنسی اش، خود انگاره ی منفی ای را القا می کند.
تعریف کمالگرایی چنین است:
تلاش برای بی نقص بودن و برنامه ریزی برای رسیدن به شکل افراطی استانداردها در اعمال که با تمایلات خود-انتقادی افراطی و نگرانی درباره ی ارزیابی دیگران همراه است.
این محققین می گویند که تلاش برای رسیدن به کمال، ویژگی شخصیتی رایجی است که می تواند بر همه ی جنبه های زندگی تاثیر گذار باشد. با این وجود، پیامدهای طولانی تر این موضوع که چگونه کمالگرایی بر جنبه ی مسایل جنسی افراد تاثیر می گذارد، قبلا مورد توجه قرار نگرفته بود.
دکتر استابر از گروه روانشناسی دانشگاه کنت پاسخ های ۳۶۶ نفر از آن زنانی که در دو تحقیق از دسامبر ۲۰۱۳ تا فوریه ۲۰۱۴ شرکت کرده بودند را بررسی کرد. این زنان که ۲۳۰ دانشجو و ۱۳۶ کاربر اینترنت بودند، در فاصله ی سنی ۱۹ تا ۳۰ سال بودند. از شرکت کنندگان این تحقیقات خواسته شد تا در یک تحقیق اینترنتی که به بررسی این موضوع می پرداخت که آیا انتظارات و اعتقادات فردی و بین فردی بر نقش های جنسی و جنسیتی تاثیر دارد یا خیر، شرکت کنند.
محققین کمالگرایی جنسی را به چهار دسته تقسیم می کنند:
-کمالگرایی جنسی خود-محورانه
-کمالگرایی جنسی شریک-محورانه
-کمالگرایی جنسی تجویز شده توسط شریک جنسی
-کمالگرایی جنسی تجویز شده توسط اجتماع
آنها دریافتند که کمالگرایی جنسی تجویز شده توسط شریک جنسی در خود پنداره جنسی منفی و اختلال جنسی زنان نقش اساسی دارد. به طور خاص، کمالگرایی جنسی تجویز شده توسط شریک، کاهش تحریک جنسی را در زنان پیش بینی می کند. محققین همچنین دریافتند که کمالگرایی جنسی تجویز شده توسط شریک، سطح اعتماد به نفس جنسی را کاهش و اضطراب جنسی را افزایش می دهد.
این یافته ها نشان می دهد که انتظارات کمال گرایانه می تواند در مشکلات خود پنداره ی جنسی در زنان تاثیر زیادی داشته باشد. محققین معتقدند که این اطلاعات می تواند برای پزشکان، درمانگران و مشاوران که با امور مربوط به زنان در ارتباط هستند، مفید باشد. چنانچه در ارتباط با شریک جنسی تان علائمی از کمالگرایی را احساس می کنید، بهتر است برای کمک به رفع آن یا تجدیدنظر در مورد ادامه رابطه، تدبیری بیندیشید. همچنین اگر در رابطه ای که در آن به سر می برید، احساس پایین آمدن اعتماد بنفس و نگرش منفی نسبت به خودتان پیدا کرده اید، بهتر است از مشاور متخصص در این حوزه مشورت بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *