فرزندم در مورد آلت تناسلی سوال می پرسد. چگونه پاسخ دهم؟

شریک جنسی کمالگرا و اختلال در عملکرد جنسی
بهمن ۶, ۱۳۹۵
معلمان چگونه سازگاری رفتاری دانش آموزان را در کلاس درس بالا ببرند؟
بهمن ۹, ۱۳۹۵

وقتی در نقش پدر یا مادر قرار می گیریم، شاید با سوال فرزندمان در مورد مسئله ای که محتوایی جنسی دارد، مضطرب شویم. ولی بدانید، کنجکاوی کودکان در مورد اندام تناسلی مانند کنجکاوی شان در مورد سایر قسمت های بدن مانند چشم، گوش، پا و بینی است. سوالات کودکان کاملا طبیعی است و لازم است در مورد چنین مسائلی سوال کنند. چه بهتر که این سوالات را از شما که پدر یا مادر هستید بپرسند.
چگونه پاسخ دهید؟
به سوالات مستقیم و واقع بینانه پاسخ دهید. هنگامی که به کودک پاسخ می دهید از خود این سوال را بپرسید: این پاسخ همان چیزی است که وقتی فرزندم در مورد آرنج یا زانو بپرسد به او می دهم؟ اگر کودک بپرسد که آلت تناسلی به چه درد می خورد، می توانید بگویید برای دسشویی رفتن است یا اگر احساس راحتی می کنید می توانید بگویید برای بچه دار شدن است. زیرا کودکان از رابطه جنسی و ارتباط آن با این موضوع، آگاهی ندارند. کودکانی که کمی بزرگ تر هستند ممکن است بپرسند چرا آلت تناسلی بابا و داداش و یا آلت تناسلی خواهر با من فرق دارد؟ به او بگویید هر فرد ویژگی های خاص خود را دارد. مثلاً چشم های تو آبی است ولی چشم های عمو قهوه ای است، یا مثلا بینی مادربزرگ کوچکتر از بینی پدربزرگ است. به همین ترتیب آلت تناسلی زنان و مردان هم باهم فرق دارد.
گاه پیش می آید که کودک سوالات سختی می پرسد. چند راه و اصل کلی به شما کمک خواهد کرد:
** نظر تو چیه؟ سوال کودک را از خودش بپرسید و ببینید او چه اطلاعاتی دارد. سپس مطابق سن کودک اطلاعاتی اضافه تر به او بدهید و اطلاعات نادرست او را اصلاح کنید.
** سوال کودک را واضح و مشخص کنید: مثلا وقتی کودک از شما می پرسد: ” من از کجا اومدم؟ ” ممکن است منظور او این باشد که چطور متولد شده ام یا در کدام بیمارستان بدنیا آمدم یا قبلا در کدام شهر زندگی کرده ام؟
** با کودکان صادق باشید و اگر جواب سوالی را نمی دانید در کتابخانه یا اینترنت سرچ کنید.
**آماده باشید: در مورد سوالاتی که کودکان ممکن است بپرسند فکر کنید. برخی از متداول ترین سوالات: بچه ها از کجا می آیند؟ چرا آلت تناسلی برادر یا خواهرم با من فرق دارد؟ رابطه جنسی چیست و … .
**از اصطلاحات تکنیکی برای اندام های تناسلی استفاده کنید. در اینصورت کودکان گیج نمی شوند.
** اجازه دهید کودک بداند که این مسائل جزئی از زندگی اوست: هنگام صحبت با کودک آرام باشید و بگذارید کودک بداند این صحبت ها عادی است.
یادتان باشد: ساده بگیرید و بدانید اگر خجالت نکشید کودک تان هم خجالت نخواهد کشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *