ما به یک روانشناس جدید نیاز داریم

عزت نفس پایین چیست؟
آبان ۱۳, ۱۳۹۵
ویدیوی کودکان و نوزادان دست اندرکار موسیقی – تلیار
آبان ۱۷, ۱۳۹۵

فرض کنیم میتوانستید از تمام مردم دنیا که مشکل گرسنگی بیماری یا فقر ندارند و ظاهرا دلایل زیادی برای زندگی کردن دارند، بخواهید صادقانه به سوال «چطوری؟» جواب بدهند. احتمالا میلیون ها نفر از آنها می گفتند «من آدم بدبختی هستم». اگر از آنها بپرسید چرا، تقریبا تمام آنها کس دیگری را عامل و علت بدبختی خود معرفی می کنند- مثلا معشوق یا معشوقه، زن، شوهر، همسر قبلی، فرزندان، والدین، معلمان، دانش آموزان یا همکاران خود را عامل بدبختی خود معرفی می کنند. تقریبا کمتر کسی را می توانیم پیدا کنیم که این جمله ها را نشنیده باشد «داری دیوانه ام میکنی… این واقعا عذابم می دهد… تو اصلا ملاحظه احساساتم را نمیکنی … آنقدر دیوانه ام میکنی که نمیتوانم درست و غلط را تشخیص دهم». کسانی که چنین چیزهایی می گویند هرگز به این فکر نمیکنند که خودشان این بدبختی را انتخاب کرده اند.

نظریه انتخاب می گوید خود ما هستیم که تمام اعمالمان از جمله احساس بدبختی مان را انتخاب می کنیم. دیگران نه میتوانند ما را بدبخت کنند و نه خوشبخت. تمام چیزی که از دیگران می توانیم بگیریم و تمام چیزی که به دیگران می توانیم بدهیم، اطلاعات است. اما اطلاعات فی نفسه و به خودی خود نمی تواند ما را وادار به انجام کاری یا داشتن احساسی کند.

اطلاعات وارد مغز می شود و مغز آن را پردازش می کند. بعد تصمیم می گیریم چه کاری کنیم. تمام اعمال و افکارمان را به شکل غیر مستقیم و تقریبا تمام احساسات و حتی بخش عمده ای از فیزیولوژی خود را انتخاب می کنیم. هر چقدر هم که احساس بدی داشته باشید، بخش اعظم وقایعی که در هنگام درد و بیماری درون بدنتان می گذرد نتیجه غیر مستقیم اعمال و افکاری است که انتخاب می کنید یا کرده اید.

نظریه انتخاب می گوید ما بیش از آنچه تصور می کنیم، بر زندگی خود کنترل داریم. متاسفانه بخش زیادی از این کنترل، موثر نیست. به عنوان مثال، شما ناراحت شدن از فرزند خود را انتخاب می کنید. در نتیجه سو او داد می زنید و او را تهدید می کنید ولی این انتخاب شما اوضاع را بدتر می کند. کنترلی موثر است حاصل انتخابهای بهتر باشد. نظریه انتخاب به شما یاد می دهد با مردم چطور رفتار کنید: یعنی چطور مکتوبات درون ژن های خود را با آموخته هایتان در زندگی ترکیب کنید.

بهترین راه یادگیری نظریه انتخاب این است که ببینیم چرا بدبختی هایی را که می پنداریم برای ما پیش آمده اند، انتخاب میکنیم. هنگام افسردگی معتقدیم کنترلی بر رنج و عذاب خود نداریم و خود را قربانی عدم تعادل نورو شیمی بدن می پنداریم. در نتیجه تصور میکنیم برای برگرداندن تعادل به نورو شیمی خود، باید داروهای اعصاب، مصرف کنیم. اما این باور چندان درست نیست. ما روی درد و رنج خود خیلی کنترل داریم. ما به ندرت قربانی گذشته ها هستیم و شیمی مغز ما برای اعمالی که انتخاب می کنیم یک شیمی عادی است. داروهای اعصاب اگرچه احساس بهتری در ما ایجاد می کند ولی مشکلاتی را که باعث می شوند احساس بدبختی کنیم، حل نمی کنند.

بذر تمام بدبختی های ما در سالهایی کاشته می شود که با ادم هایی سروکار داریم که معتقدند نه تنها در یافته اند چه چیزی برای خودشان درست است بلکه صلاح دیگران را نیز میدانند. آنها با توسل به این اکتشاف خود و سنت مخربی که هزاران سال است بر فکر آنها سایه افکنده، احساس می کنند وظیفه دارند ما را مجبور کنند کاری را که از نظر آنها درست است، انجام بدهیم. بزرگترین منبع بدبختی انسان، نحوه مقاومتش در برابر این اجبار است. نظریه انتخاب مخالف سنت باستانی «من صلاح تو را می دانم» است. نظریه انتخاب کمک می کند تا به جواب این سوال برسیم که چطور می توانم طبق میل خود زندگی کنم و همزمان با کسانی که به آنها نیاز دارم، کنار بیایم؟

ویلیام گلاسر- روانشناس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *