مردان در مقابل زنان: آیا جنسیت در ترک اعتیاد تاثیرگذار است؟

چرا مشاوره تلفنی؟؟
بهمن ۵, ۱۳۹۵
از چه زمانی کودک را به مهد کودک بگذاریم-بایدها و نبایدها
بهمن ۶, ۱۳۹۵

تا مدت ها، اعتیاد فقط مشکلی برای آقایان تلقی می شد. در سال های اخیر، تحقیقات راجع به اعتیاد به دنبال کشف تاثیر اعتیاد بر زندگی زنان و مردان است. در حال حاضر ما اطلاعات زیادی از تاثیر فاکتو های زیستی و روانی بر اعتیاد در زنان و مردان، در اختیار داریم.
به این ترتیب، کدام جنسیت در ترک اعتیاد موفق تر است؟ در نگاه اول ممکن است اینطور به نظر برسد که مردان در ترک اعتیاد موفق تر هستند و زنان وابستگی بیشتری به مواد شیمیایی دارند و در نتیجه در مراحل ترک با مشکلات جدی تری مواجه می-شوند. با این وجود، زنان مشکل کمتری در ترک اعتیاد نسبت به مردان دارند و به خوبی مردان می توانند مراحل درمان را طی کنند. جنسیت، مراحل ترک را نه بهتر می کند و نه بدتر. زنان و مردان می توانند با روش های مختلف، ترک اعتیاد را تجربه کنند.
شیوع
اعتیاد به مواد مخدر و الکل بیشتر میان مردان رایج است. بر اساس گزارش مرکز ملی اعتیاد به الکل، مردان دو برابر زنان تمایل به مصرف مواد مخدر دارند. این تمایل مردان برای مصرف الکل تقریبا سه برابر تمایل زنان است.
عوامل خطرزا
عوامل متعددی زمینه اعتیاد را برای مردان و زنان فراهم می کند. تحقیقات نشان داده است که مردان برای سرحال تر شدن و فائق آمدن به مشکلات اجتماعی و رفتاری، مواد مصرف می کنند در حالیکه زنان برای متعادل کردن احساساتشان و مسائل روانشناسی رو به اعتیاد می آورند. اضطراب، افسردگی، شخصیت گوشه گیر و تغذیه نامنظم از عوامل رایج در زنان است که ریسک استفاده از مواد مخدر را در آنان بالا می برد. در نقطه مقابل، مردان بیشتر تحت تاثیر شخصیت اجتماع گریز هستند که این عامل هم می-تواند باعث مصرف مواد مخدر در آنها شود و هم ممکن است تاثیری بر آن نداشته باشد.
برای زنان، روابط عاطفی، ضربه های روحی در کودکی، استرس، مصرف مواد در والدین و اختلالات روانی باعث افزایش مصرف مواد و بازگشت دوباره به مصرف مواد مخدر می شود. جالب است که بدانید زنان معمولا با مواد مخدر و آداب مصرف آن از طریق همسرشان و یا دیگر روابط عاطفی آشنا می شوند و در واقع مصرف مواد مانند طنابی برای نگه داشتن این روابط است.
همچنین زنان بیشتر از مردان تمایل به مواد مخدر محرک مانند نیکوتین، کوکائین و آمفتامین دارند زیرا از این طریق می توانند اشتهای خود را برای کاهش وزن، کنترل کنند.
زیست شناسی نقش بسیار مهمی در پیشرفت اعتیاد به خصوص در زنان دارد. زنان معمولا با مصرف مقدار کمتری الکل در مقایسه با مردان مست می شوند زیرا که آب بدن و سوخت و ساز آنزیم ها در بدن زنان کمتر است و باعث می شود غلظت الکل در خون آنها به نسبت مردان بیشتر شود. علاوه بر تاثیرات ترشح دوپامین، تغییرات هورمونی برای حساسیت زنان نسبت به مواد مخدر تاثیرگذار است ( مصرف مواد مخدر تاثیر طولانی مدت تری بر مغز زنان می گذارد). تحقیقات متعددی، سیکل قاعدگی زنان را در تمایل و رغبت آنها برای ترک مواد مخدر تاثیرگذار دانسته است.

پیامدها
در واقع نه زنان و نه مردان هیچ برتری در پیامدهای ناشی از اعتیاد ندارند. همه افراد از وابستگی شدید به مواد شیمیایی رنج می برند. اما در مقایسه پهلو به پهلو، زنان سریع تر از مردان پیامدهای اجتماعی و روانی ناشی از از مصرف مواد مخدر را تجربه می کنند. زنان بسیار سریع وابسته به مواد مخدر می شوند و با وجود مصرف مقدار کمتر و اعتیاد در دوره کوتاه تری نسبت به مردان، علائم آنها به همان شدت مردان است.
همچنین زنان در معرض پیامدهای خاصی مانند مشکلات فیزیکی خاص( به طور مثال، زنان سیگاری بیشتر دچار سرطان ریه و حمله قلبی می شوند)، افسردگی و ضربه های روحی هستند که این پیامدها کمتر مردان راتحت تاثیر قرار می دهد.

موانع درمانی
هم زنان و هم مردان با موانع درمانی خاصی برای ترک اعتیاد مواجه می شوند اما تحقیقات نشان می دهد که زنانی که مواد مخدر مصرف می کنند کمتر به دنبال کمک هستند. بیشتر نگرانی آنها به خاطر هزینه، تمهیدات نگه داری از کودکان، عدم حمایت اجتماعی و مسئولیت های کاری و خانوادگی از جمله موانع پیش روی زنان در مسئله ترک اعتیاد است.

پاسخ به درمان
هنگامی که زنان راه درمانی خودشان را پیدا می کنند همانند مردان تمایل دارند که این راه را ادامه دهند و ترک کنند. برخی تحقیقات نشان می دهد که در ترک اعتیاد، زنان موفقیت بیشتری دارند. در واقع آنها در مدت کوتاه تری ترک می کنند و در این دوره تمایل بیشتری به ترک اعتیاد دارند. مانند مردان، زنان نیز ممکن است از فواید سرویس های خاص ترک اعتیاد مانند درمان گروهی، آموزش پدر و مادر و درمان بی نظمی های مغزی و دیگر روش های حمایتی بهره مند شوند.
اگرچه شباهت هایی میان روند ترک اعتیاد زنان و مردان وجود دارد اما واقعیت این است که آنها متفاوت هستند. هنگام صحبت راجع به اعتیاد و سلامت مغز، هیچ برنده و یا بازنده ای وجود ندارد بلکه تفاوت میان زنان و مردان در روند درمان و ترک اعتیاد آنها تاثیرگذار است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *