با سلام.دختر 3 ساله من برخی مواقع نافرمان میشود و وقتی به او میگویم دختر خوب به حرف مادرش گوش میکند میگوید تو باید به حرف من گوش بدهی و هر چه من و دیگران به او میگویم همان را به خودم پس میدهد.مثلا خالش به او میگوید فسقلی او هم به من میگوید فسقلی.

درود بر شما سن 3 تا 4 سالگی سنی هست که خزانه واژگانشون بالا میره و می تونن جملات متنوع بگن و از این مساله لذت می برن خیلی واژه ها رو که در فیلم و انیمیشن و مکالمه ها می شنون استفاده می کنن در پی فرمایش همکار محترم ضبط می کنن و پخش می کنن در این سن وقتی متوجه میشن می تونن نظر خودشون رو داشته باشن تا مهارت ارتباطی پیدا کنن و سازگارانه تر اختلاف نظرشان رو بگن باید بزرگتر بشن و فعلا نه زیاد میگن اما چه کنیم که شدت پیدا نکنه معمولا از شیرین زبانی و حاضر جوابی کودکان لذت میبریم و سعی می کنم با ایشان ی کم چالش داشته باشیم همین باعث تقویت چنین رفتاری میشه معمولا بزرگترها کمتر حوصله دارند با کودکان بازی کنن و بیشتر با ایشان حرف میزنن و چالش ایجاد می کنن و کودکان بیشتر از ما هیجان دارند و این رو در ارتباطاتشان نشان میدن .مساله بعدی هیجانی هست که ما در مقابل چنین رفتاری ازشون نشان میدیم مثلا میگیم نباید اینو به خاله بگی عه حرف زشت نزن یا ایشون بزرگتره .... خوبه که ما کودکم رو تربیت کنیم و منضبط پرورش پیدا کنن اما راه داره با ما همراه باشین

مشاوره و روانشناسی  

سلام دوست گرامی، وقت به خیر بچه ها درست مثل ضبط صوت و دوربین فیلم برداری هر کاری که انجام دهیم و هر چه که بگوییم را ضبط می کنند و به خودمون بر می گردونن چون ما الگوی اونها هستیم بنابراین هر رفتاری که دوست دارین کودک انجام بده اول خودتون انجام بدید و نیاز به تذکر ما نخواهد داشت خودش تکرار می کند. در مورد اینکه گاهی حرف گوش نمی کند، کودکان در این سنین خود محور هستند که برای کسب استقلال و اعتماد به نفس ضروری ست. ضمن اینکه انتظار تسلیم محض از جانب کودک اشتباه هست چون قطعا کودک نه گفتن رو ابتدا در خانواده باید یاد بگیرد که بتواند در جامعه به خواسته های نامعقول اطرافیان نه بگوید. لزوما حرف گوش کن بودن به معنی دختر خوب بودن نیست فرزند شما تحت هر شرایطی خوب و دوست داشتنی ست اما در مواردی رفتار نابجا ازش سر می زنه که باید واکنش درست داشته باشید تا تکرار نشود. و حتما همین طوره که اگر ما خوب ، درست و به جا به فرزندمون گوش کنیم او نیز خوب گوش خواهد داد. هر چه قدر در زمینه تربیت کودک اطلاعات درست داشته باشیم قطعا در این زمینه موفق تر خواهیم بود. شاد باشید.

مشاوره و روانشناسی