سلام خسته نباشید. دختری 15 ساله ام . من برادری دارم که هشت سال ازم بزرگتره و تقریبا باهم صمیمی هستیم .اما اون دوستایی داره که سیگاری هستند و یه دوستش روزی دو پاکت میکشه .البته من شک دارم که اون نکشیده باشه چون معمولا بو سیگار میده لباسش وقتی میاد خونه و میگه پیش دوستم بودم تو ماشین اون سیگار میکشه . البته برادرم ازاون ادمایی که تو شعر و قهوه و کافه اینجور جاها هستن ‌ومیترسم که اون هم سمت سیگار بره و سیگاری شه و بادوستاش خیلی صمیمیه از بچگی با اونا بود. لطفا راهنمایی کنید خیلی ممنون

دوست گرامی سلام برادر شما در سنی است که خودش میداند چه میکند وچرا کاری را انجام میدهد و اگر مستقیما با او صحبت کنید یا نصیحتش کنید ممکن است تاثیر منفی داشته باشد. بهترین کار این است که برای او یک خواهر خوب و دوست صمیمی باشید و خودتان را همراه و حامی او در مشکلات نشان دهید و به او کتاب های مرتبط با (خودشناسی . سلامتی . ورزشی . معنای زندگی. هدفگذاری ) هدیه بدهید که با خواندن آنها متوجه رفتار اشتباهش بشود و یا خودتان در کارگاه های مرتبط ثبت نام کنید و از او بخواهید با شما بیاید تا تنها نباشید. در واقع از تکنیک تمکز زدایی استفاده کنید. در مورد سلامتی داستان و مثال بزنید ولی او را مستقیم خطاب نکنید تا کم کم توجه او جلب شود و تصمیم بگیرد که سیگار نکشد. معمولا جوانان در سن ۱۸ تا ۲۵ سالگی حداقل یک دوره این تجربه را دارند و حمایت و محبت شما به او کمک میکند که از این دوره بحران هویت به سلامتی عبور کرد و تصمیم درستی بگیرد.

مشاوره و روانشناسی  

شب بر شما خوش بسیار خوشحالم که شما رابطه ای صمیمانه با برادر خود دارید در عین حال شما را درک میکنم که نگران حال او هستید.از جمله دلایلی که نوجوانان را به سمت سیگار کشیدن سوق می‌دهد مشاهده والدین سیگاری درک لذت فیزیولوژیکی به هنگام سیگار کشیدن نشانه جرات داشتن و خود را بزرگ انگاشتن سرکشی از دستورات بزرگ تر ها و نشان دادن اقتدار و اما این که ترک سیگار چند مرحله دارد گفت و گو با نوجوان درباره پیامدهای سیگار کشیدن محدود کردن دسترسی نوجوان به سیگار و برقراری یک رابطه صادقانه با نوجوان بهتر است شما در مورد احساس نگرانی خودتان در مورد سلامتی او با برادرتان گفتگو کنید و در ادامه با ما در تماس باشید.

مشاوره و روانشناسی